خريد بک لينک
رزرو آنلاين هتل خارجي
خريد سکه ساکر
زیرمانیتوری مدیریتی
رزرو آنلاين هتل خارجي
ثبت شرکت لهستان
فلنج
بازنمایی از مهاجرت بین‌المللی سرمایه‌های انسانی
<-BloTitle->
<-BloText->

عضویت در سایت
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
ادرس سایت یا وبلاگ : http://
سال تولد:
جنسیت :
وضعیت تاهل :
کشور : (کشور محل سکونت)
شهر :
آیدی یاهو :
کد امنیتی : *

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
<-TalarTitle-> <-TalarSub-> <-TalarHit-> <-Talarwriter->

تاريخ : 2 بهمن 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : Plasco@yahoo.com | بازدید : <-PostHit->
بازنمایی از مهاجرت بین‌المللی سرمایه‌های انسانی

در آخرین سال‌های قرن بیستم‎ فرار مغزها‎ کمبود مهارت‌ها و فقدان فرصت‌های شغلی مسایل عمده‌ای هستند که سیاست‌گذارانی را که با تحقیق و توسعه در دولت‎ دانشگاه و صنعت ارتباط دارند‎ نگران کرده‌اند‎

دانلود بازنمایی از مهاجرت بین‌المللی سرمایه‌های انسانی

مهاجرت بین‌المللی سرمایه‌های انسانی
 مهاجرت بین‌المللی
 سرمایه‌های انسانی
فرار مغزها
کمبود مهارت‌ها
فرصت‌های شغلی
مهاجرت‎
تحقیق
پایان نامه 
پروژه 
دانلود پژوهش
دانلود تحقیق    
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دسته بندی علوم اجتماعی
فرمت فایل doc
حجم فایل 136 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 78

بازنمایی از مهاجرت بین‌المللی سرمایه‌های انسانی

 

در آخرین سال‌های قرن بیستم‎, فرار مغزها‎, کمبود مهارت‌ها و فقدان فرصت‌های شغلی مسایل عمده‌ای هستند که سیاست‌گذارانی را که با تحقیق و توسعه در دولت‎, دانشگاه و صنعت ارتباط دارند‎, نگران کرده‌اند‎. اگرچه حرکت نیروی کار‎, به‌خصوص در بین نیروی کار بسیار ماهر‎, در عرض مرزهای سیاسی راه حلی را در ارتباط با نگرانی‌های مذکور به بعضی از دست‌اندرکاران ارایه می‌دهد‎, اما باعث ایجاد مشکلاتی برای دیگران می‌شود‎. 

در این مقاله‎, با استفاده از تحقیقات مختلف تجربی ومطالعات زمینه‌ای سعی شده است تا بازنمایی از انواع مختلف حرکت منابع انسانی در عرض مرزهای ملی ارایه شود و در این باره که گروه‌های متنوع افراد بسیار ماهر تحت تاثیر چه‌عواملی دفع و جذب می‌شوند‎, بحث خواهد شد‎. در یک دیدگاه کلی‎, مقررات مهاجرت‎, سیستم مالیات‌بندی‎, امکانات مطالعاتی خارج از کشور‎, کیفیت کار‎, گستردگی ارتباطات‎, توسعه تجارت خارجی و علایم عرضه و تقاضای بازار نیروی کار در تصمیم‌گیری نقل مکان مهاجران بسیار ماهر به کشورهای خارجی نقش مهمی را ایفا می‌کنند‎. 

 

مقدمه

فرار مغزها زمانی رخ می‌دهد که جریان خروجی دانشجویان ثابت است و با جریان ورودی مشابهی از دیگر کشورها جایگزین نمی‌شود‎.  به نظر می‌رسد که رقابت برای کارکنان بسیار ماهر شدید و سخت باشد‎. جریان‌های سنتی مهاجرت افراد بااستعداد بین کشورها از جنوب به شمال‎, اینک در بعضی موارد معکوس می‌شود‎. بیشتر کشورهای واقع در جنوب‎, به‌خصوص در جنوب شرقی آسیا و شرق اروپا‎, از نظر فنی پیشرفت کرده‌اند و به میزان بالایی بر روی اقتصادهای مبتنی بر دانش قرار گرفته‌اند و بنابراین‎, جریان مهاجرت دانشمندان و مهندسان ماهر از آنجاها ممکن است متوقف شود‎. بنابراین‎, حرکت فرار مغزها و جذب مغزها ممکن است در تمام جهات صورت گیرد‎: شمال ‎- شمال‎, شمال‌‎- جنوب‎, جنوب ‎- شمال و جنوب ‎- جنوب‌‎. این حرکت ممکن است کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا را که به میزان بالایی به افراد بااستعداد خارجی وابسته‌اند‎, تهدید کند‎. ملت‌ها به طور روز افزونی انتقال تکنولوژی را در درجه اول به‌عنوان پدیده‌ای با جهت‌گیری افراد در نظر گرفته و از این بیم دارند که مزیت رقابتی‌شان را در آنچه به نظر می‌رسد که یک رقابت جهانی برای مهارت‌های ویژه باشد‎, از دست بدهند‎. بنابراین‎, مهاجرت به میزان بالایی به یک بخش غیرقابل تفکیک سیاست‌های تکنولوژی ملی تبدیل می‌شود‎. قابل ذکر است که اندازه چنین تاثیری در بین کشورها تفاوت می‌کند‎. به‌عنوان نمونه‎, در حالی که انگلستان با گسیل‌داشتن‌ودریافت استعدادها فعالانه در حرکت بین‌المللی متخصصان شرکت می‌کند‎, اما کشورهایی مثل روسیه و اروپای شرقی از فرار مغزهاعمدتالطمه‌می‌بینندوخروج‌متخصصان‌ازاین کشورهابه‌پدیده‌ای‌کاملاجدی‌تبدیل‌شده‌است‌‎.به طور کلی‎, مقوله مهاجرت و حرکت بین‌المللی نیروهای بسیار ماهر یک موضوع پیچیده و متنوع است و بنابراین‎, نیازمند سیاست‌های بسیار مناسب و متنوع می‌باشد‎. هرگروه از متخصصان بسیار ماهر تحت تاثیر مجموعه‌ای از شرایط و تسهیلات مختلف جذب و کشیده می‌شوند‎. بنابراین‎, عوامل مختلف دفع و جذب در ارتباط با فرآیند نقل مکان و حرکت گروه‌های مجزای پرسنل بسیار حرفه‌ای در حوزه سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (اروپا)‎, مورد بررسی قرار می‌گیرند‎. 

زهكشی بهترین منابع انسانی

اصطلاح فرار مغزها معادل با دو كلمه ی Brain Drain در زبان انگلیسی است. Brain به معنی مغز، متفكر و مغز متفكر بوده و برای كلمه Drain نیز معانی چندی از جمله خشكاندن، خالی كردن، تحلیل بردن و زهكشی كردن آورده شده است. بنابراین همانطور كه عمل زهكشی، به طور طبیعی یا مصنوعی، باعث بیرون رفتن آب های اضافی یك منطقه می شود یا در كشاورزی، آب اضافی از زمین به وسیله زهكشی گرفته می شود پدیده فرار مغزها نیز باعث بیرون رفتن مغزها یا متفكرانی از یك سرزمین می شود، منتهی مغزهایی كه آن سرزمین به وجود آن ها نیازمند است. واژه مغزها شامل همه افراد دانشمند، مخترعین، مبتكرین، تكنسین ها، كارگران ماهر و خلاق، مهندسین، پزشكان، جراحان، متخصصان و سایر افرادی كه از دانش بالایی برخوردار هستند، می شود. در جریان قرن 19 و تا جنگ جهانی اول ایالات متحده آمریكا مهم ترین كشور مهاجر پذیر بود زیرا لزوم بهره برداری از منابع آن سرزمین و ایجاد تاسیسات زیر بنایی نظیر شبكه راههای ارتباطی، راه آهن و ... به نیروی انسانی زیادی احتیاج داشت. بنابراین جمعیت زیادی از كشورهای آمریكای جنوبی و مركزی، اروپا و آفریقا به آن سرزمین مهاجرت كردند. بعدها صنعتی شدن آن كشور باعث شد تا در ماهیت مهاجر پذیری آن تغییراتی به وجود آید و مهاجران ماهر و متخصصی را از كشورهای اروپایی یا كشورهایی كه به طور ناكافی صنعتی شده بودند پذیرا گردد. ادبیات مربوط به فرار مغزها از زمان پایان جنگ جهانی دوم و به ویژه از دهه 1960 شكل گرفت یعنی موقعی كه كشورهای اروپایی اقدام به بازسازی ویرانه های به جا مانده از جنگ كردند و مدتی بعد چرخه صنعت در این كشورها شروع به كار كرد. این فرایندها نیاز به افراد متخصص و كارآمد داشت. در نتیجه خیل عظیمی از متخصصان، مهندسان و سایر افرادی كه از آنها با عنوان مغزها یاد می شود، كشورهای در حال توسعه خود را به مقصد كشورهای پیشرفته تر ترك كردند و از این زمان بود كه غارت سرمایه های انسانی شروع شد و مانع دیگری بر سر راه پیشرفت و توسعه كشورهای جهان سوم ظاهر گردید.بعضی از محققان معتقدند كه علت ریشه ای تمام مهاجرت ها، شكست جوامع در براوردن نیازها و آرزوهای شهروندانشان است بنابراین فرار مغزها نیز كه نتیجه مهاجرت یا كوچ افراد تحصیل كرده و دارای تخصص از كشوری به كشور دیگر است، ریشه در نیازها دارد. طیف این نیازها برای نخبگان و متخصصان هر كشور متفاوت است و شامل ابعاد امنیتی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، علمی و تخصصی می شود. باید در نظر داشت كه پدیده فرار مغزها تنها مختص به جلای وطن نیروهای متخصص كشورها نیست. بلكه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای خارج از كشور را كه بعد از فارغ التحصیلی میلی برای بازگشت به وطن ندارند نیز در بر می گیرد.

تاثیرات فرار مغزها بر كشورهای مبدا و مقصد

هم سرمایه های انسانی و هم منابع طبیعی در رشد اقتصادی اثرات تعیین كننده ای دارند. تحقیقات تجربی نشان داده اند كه سرمایه گذاری در منابع انسانی بیش از سرمایه گذاری در منابع طبیعی به رشد اقتصادی كمك می كنند. مثلا كشورهای خاورمیانه با منابع عظیم نفتی خود به متخصصان تحصیل كرده ای نیاز دارند تا توسعه اقتصادی خود را فراهم سازند. امروزه نقش بنیادین و اصلی منابع نیروی انسانی در توسعه كشورها امری بدیهی و روشن است و به جرات می توان گفت كه ویژگی چشم گیر و بارز كشورهای پیشرفته وجود نیروی انسانی كارا و متخصص است. بنابراین حركت نیروهای ماهر و غنی انسانی، تاثیرات نمایانی را بر كشورهای مبدا (فرستنده) و كشورهای مقصد (گیرنده) خواهد داشت.مهمترین و واضح ترین اثری كه پدیده فرار مغزها بر كشور مبدا می گذارد اتلاف هزینه هایی است كه صرف تعلیم و تربیت نیروهای ماهر و تحصیل كرده شده است. كشورهای در حال توسعه همه ساله با صرف هزینه های هنگفت برای بخش آموزش و پرورش كه غالبا سهم مهمی از بودجه ناچیز آنها را شامل می شود اقدام به تربیت انسانهای ماهر و متخصص می كنند اما متاسفانه با مهاجرت این افراد به كشورهای پیشرفته صنعتی به ویژه ایالات متحده و كانادا، منابع عظیمی از سرمایه خود را از دست می دهند و این سرمایه به طرف كشورهای مقصد سرازیر می شود. بعضی كشورها با پرداخت یارانه هایی، زمینه ادامه تحصیل شهروندان خود را در مقطع تحصیلات عالی فراهم می سازند. 

 

دلایل فرار مغزها و راهكارهای جبران آن

نیروهای متخصص، تحصیل كرده و كارآمد كشورها به دلیل عدم ارضای نیازهای متنوع خود اقدام به جلای وطن می كنند و در این مسیر ممكن است به خواسته های خود دست یابند اما مهمترین چیزی كه از دست می دهند وطن و سرزمینشان است. فرانتس نویمان مقاله خود با عنوان «روشنفكران در غربت» را با نقل از هوگو گروتیوس آغاز می كند كه در سال 1621 پس از گریختن از زندان موریس دورانژ گفت : «اگر میهنم مرا نمی خواهد من هم او را نمی خواهم، جهان فراخ است.» ولی نویمان چند فراز بعد به سخن دانته می رسد كه می گوید : «چقدر نان در غربت به دهان شور می آید. چقدر بالا و پایین رفتن از پله های بیگانگان سخت است.»

نگاهی بر فرار مغزها بر فراز جهان

جریان حركت افراد با استعداد به شكل سنتی آن از كشورهای در حال توسعه به كشورهای پیشرفته انجام می گرفت. ولی امروزه مهاجرت نخبگان به شكل پیچیده ای درآمده و در تمام جهات ممكن است صورت گیرد. این جریانات حاكی از آن است كه پدیده فرار مغزها در حال تبدیل شدن به پدیده مبادله مغزها است. تحقیقات تجربی بریتانیا نشان داده است كه بین سالهای 1994 تا 1997 حدود 11 هزار محقق خارجی در سیستم آموزش عالی بریتانیا استخدام شدند كه بزرگترین گروه آنها (45%) از اتحادیه اروپا بودند. پیش از اتحاد دو آلمان. آلمان غربی تكنسین های المان شرقی را به منظور راه اندازی موسسات صنعتی خود به اسانی می پذیرفت. یكی از عواملی كه باعث فرار مغزها می شود مساله اتلاف مغزها است. اتلاف مغزها زمانی رخ می دهد كه متخصصان و افراد تحصیل كرده نتوانند در زمینه تخصصی خود به كار مشغول شوند. در نتیجه مجبور می شوند برای استخدام در شغل مورد نظر خود به سرزمین دیگری مهاجرت كنند. همچنین انگیزه های یك دانشمند برای نقل مكان به جایی به غیر از كشورش ممكن است آرمانهای شخصی و علائق علمی او باشد. به هرحال این آرمانها و علایق باعث جابه جایی بین المللی میلیون ها نفر می شود.برای درك میزان فرار مغزها از كشوری به كشور دیگر به آمار افراد تحصیل كرده و متخصص توجه شده است. 

نوع فایل: word

سایز :136 KB   

تعداد صفحه:78

دانلود بازنمایی از مهاجرت بین‌المللی سرمایه‌های انسانیادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بازنمایی از مهاجرت بین‌المللی سرمایه‌های انسانی ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->